15 kwietnia o godz. 17.00 Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru będzie świętowało w Teatrze jubileusz 50-lecia swojego istnienia.

W programie występ laureatów Srebrnych Masek, nagród przyznawanych przez PTPT od 35 lat, w reżyserii Marka Mokrowieckiego, oraz koncert Tadeusza Woźniaka, muzyka związanego przed laty z płocką sceną.

O wydarzeniu opowiada Jarosław Wanecki, prezes PTPT.

Poprosiłem Dyrektora Marka Mokrowieckiego o spektakl niezwykły, w którym na wzór lekcji mistrzowskich laureaci przyznawanej od 35 lat nagrody Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru, wykonają trzyminutowe etiudy. Każda z nich powinna pokazać pełnię aktorskich możliwości. Do tego fragmenty muzyki skomponowanej dla naszej sceny plus dokumentacja scenograficzna.

PTPT kończy 50 lat. Gros jego działań przypada na pierwsze ćwierćwiecze. Dzięki stowarzyszeniu w 1975 roku powstał Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego. Trzecią scenę, która mieściła się w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki przy placu Narutowicza, a później przenosiła się do Biura Wystaw Artystycznych od strony Skweru Karadżicia i Okręgowej Izby Lekarskiej na ulicy Kościuszki 8, odwiedziło setki artystów, których autografy gromadziła w Kronikach, niezmordowana sekretarz Wanda Chrostowska. Towarzystwo organizowało ponadto bardzo liczne wyjazdy do teatrów warszawskich i łódzkich, Olsztyna, Poznania, Krakowa, Gdańska, Torunia a nawet Zakopanego.

„Teatr uczy nas żyć, życie nas uczy udawać” – tym hasłem kończę moje wystąpienia przy wręczaniu Srebrnych Masek podczas Międzynarodowego Dnia Teatru. W tym roku będzie to uroczystość podwójnie szczególna – 25 marca i 15 kwietnia – bez udawania, szczerze i jak zawsze z nadzieją na mistrzowską lekcję życia, będziemy niezawodnie oklaskiwać płockich Artystów.

fot. Waldemar Lawendowski, Międzynarodowy Dzień Teatru, 25 marca 2018