Europejskie Dni Dziedzictwa

Niepodległa dla wszystkich

Jak się robi teatr?
Scena. Ludzie. Historie

Co jest potrzebne, żeby stworzyć teatr? Jak się to robi? Jakich specjalistów trzeba ściągnąć do miasta? I czy Płock był gotowy na teatr? Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa, skupione wokół programu „Niepodległa”, uczcimy wydarzeniem związanym z powstaniem płockiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego.

15 września o godz. 17.00 zapraszamy do teatralnego „Piekiełka” na kameralne spotkanie z ludźmi, którzy tworzyli płocki Teatr, otwarty oficjalnie w 1975 roku. Opowiedzą o tym, jak wyjątkowym przedsięwzięciem było zakładanie teatru oraz z jakimi problemami musieli się uporać.

Historia płockiego teatru to część historii tworzenia niepodległej Polski. To historie ludzi, którym zależało na rozwoju ich podwórka, miasta i kraju. Za stworzeniem tego miejsca przez wiele lat lobbowało Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru – grupa społeczników i miłośników sztuki teatralnej. Przez wiele lat Płock był gotowy na teatr, ale go nie posiadał. O tym, co się musiało stać, żeby powstał, oraz jakim wyzwaniem był, opowiedzą ludzie, którzy pamiętają tamten czas.

Płocki teatr ma bogatą tradycję. Pierwszy budynek teatralny został oddany do użytku w 1812 roku i znajdował się na skarpie wiślanej. Niestety nie przetrwał lat wojennych i w 1940 roku został zburzony przez hitlerowców. Przez wiele lat miasto nie posiadało teatru. Dopiero w 1975 roku został otwarty nowy teatr przy Nowym Rynku 11 w budynku domu kultury Petrochemii. W 1980 roku otrzymał imię Jerzego Szaniawskiego.

Dziś Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku to nowoczesny budynek, gruntownie przebudowany w latach 2006-2007. Jest jedynym teatrem profesjonalnym w Płocku i na północnym Mazowszu.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 roku Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 roku zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku motywem przewodnim EDD w Polsce jest 100-lecia niepodległości.