30 sierpnia aktorzy płockiego Teatru (Hanna Chojnacka-Gościniak, Sylwia Krawiec, Henryk Jóźwiak, Jacek Mąka, Szymon Kołodziejczyk) czytali w pociągu „Mazovia” Kolei Mazowieckich (na trasie Warszawa – Płock) „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Do wspólnego czytania przyłączyli się również: Adam Struzik (Marszałek Województwa Mazowieckiego), Robert Stępień (prezes Zarządu KM), Dariusz Grajda (członek Zarządu KM, dyrektor Handlowy), Pracownicy spółki oraz Pasażerowie. Wszystko działo się w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

– Pociąg to doskonałe miejsce na chwilę zadumy i lekturę dobrej książki. Żyjemy w ciągłym biegu, przez co mamy coraz mniej czasu na wygospodarowanie kilku
czy kilkudziesięciu minut na przeczytanie czegoś wartościowego. Podróż pociągiem stwarza ku temu doskonałą okazję. Mam nadzieję, że dzisiejsze wyjątkowe, wspólne czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego będzie zachętą do lektury – podkreślał Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

W ubiegłym roku w ramach akcji Koleje Mazowieckie stworzyły film, na którym zarząd i pracownicy spółki wspólnie czytali „Quo vadis”. W tym roku postanowiły pójść o krok dalej i włączyć w akcję podróżnych. - Narodowe Czytanie to cenna inicjatywa. A podróż pociągiem ma wiele zalet – jedną z nich jest możliwość czytania. Dzięki wspaniałej oprawie ze strony aktorów Teatru Dramatycznego z Płocka mogliśmy przenieść się do czasów, w których powstało „Wesele”, spędzić wspólnie czas i przeżyć niepowtarzalną przygodę – mówił Robert Stępień, prezes zarządu KM.

Wszystko wydarzyło się 30 sierpnia 2017 roku, na pokładzie pociągu Kolei Mazowieckich – Mazovia - w relacji Warszawa Wschodnia – Płock. Aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku: Hanna Chojnacka-Gościniak, Sylwia Krawiec, Szymon Kołodziejczyk, Henryk Jóźwiak, Jacek Mąka, przenieśli pasażerów w świat podkrakowskich Bronowic.

- Współpracujemy z Kolejami Mazowieckimi nie po raz pierwszy. W ramach akcji „Koleją do Kultury” oferujemy tańsze bilety osobom z biletem na pociąg KM. Z satysfakcją przystępujemy również do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Zainteresowała nas nietypowa forma czytania – w pociągu, na trasie Warszawa Wschodnia – Płock. Jest w niej coś wyjątkowego, co nie pozostawia wątpliwości – przekonanie, że czytać warto, wręcz należy – wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe. Czy można sobie wyobrazić w podróży lepsze miejsce do czytania, niż pociąg? Chyba nie! Dziękujemy Kolejom Mazowieckim za inicjatywę wspólnego udziału w akcji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem przekonany, że w ten sposób przyczyniamy się, nie tylko do krzewienia idei czytelnictwa w społeczeństwie, ale i ożywienia jednego z najznakomitszych tekstów literatury polskiej XX wieku. – mówił Zygmunt Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

GALERIA ZDJĘĆ