15 nadwiślańskich miejscowości Północnego Mazowsza odwiedziliśmy ze spektaklem „Na Wiśle śpiewają oryle”.

„Na Wiśle śpiewają oryle. Szlakiem nadwiślańskich gmin Północnego Mazowsza”, to tytuł spektaklu, który zrealizowaliśmy z okazji Roku Rzeki Wisły. Widowisko opowiadało o Wiśle i wiślanej tradycji. Reżyserem i autorem scenariusza był Marek Mokrowiecki. Przedstawienie opierało się o materiały archiwalne – edykty królewskie, dawne rozporządzenia władz miejscowych, wydarzenia zapisane w kronikach i innych materiałach źródłowych oraz wspomnienia mieszkańców nadwiślańskich gmin – m.in. historie przesłane do Teatru w ramach akcji „Opowiedz nam o Wiśle”.

Wystąpiliśmy w Wyszogrodzie, Wiączeminie Polskim, Brwilnie, Płocku, Modlinie, Czerwińsku nad Wisłą, Nowym Duninowie, Dobrzykowie, Murzynowie, Suchodole, Kępie Polskiej, Małej Wsi, Zakroczymiu, Koszelówce i Warszawie.

Każdy spektakl był inny. Dla jednych tłem była Wisła, inne zagraliśmy w lesie czy parku, który oddzielał nas od rzeki. Każdy przypominał o ważnych wydarzeniach i ludziach pochodzących z miejsc, w którym występowaliśmy.

Podczas tych występów poznaliśmy nabrzeże wiślane od Murzynowa po Nowy Dwór Mazowiecki, i bardzo się niekiedy dziwiliśmy – że o istnieniu tak pięknych miejsc – w tak bliskich od nas odległościach – zupełnie nie wiedzieliśmy. Z pewnością wrócimy nad rzekę, co i Państwu polecamy.

Projekt „Na Wiśle śpiewają oryle. Szlakiem nadwiślańskich gmin Północnego Mazowsza” został objęty honorowym patronatem Marszałka Adama Struzika.

fot. Waldemar Lawendowski