Marcin Szczygielski

Berek, czyli upiór w moherze

Reżyseria: Andrzej Chichłowski

Scenografia: Dorota Cempura

Opracowanie muzyczne: Piotr Tobota

Instalacje video: Robert Liberek

Lektorzy TV: Joanna Kędzierska, Marek Mokrowiecki

Praktyka scenograficzna: Julia Wojciechowska

Premiera: 4 listopada 2016
2 (333) premiera sezonu 2016/2017

Scena Kameralna

Czas trwania spektaklu: 90 minut

 


Dwa mieszkania w polskim blokowisku. W jednym on – gej w średnim wieku. Według niej, pedał. W drugim ona – kobieta w podeszłym wieku, według niego – moherowy beret. Szczerze się nienawidzą, co demonstrują przy każdej okazji.

On rozpaczliwie szuka miłości. Nie potrafi stworzyć stałego związku, więc pustkę wypełnia ciągłymi przygodami seksualnymi.

Ona obwinia go za całe zło i zepsucie świata. Uważa się za wzór moralności. Żyje w przekonaniu, że porządnie wychowała córkę, która z jakichś powodów jej nie odwiedza.

Patrzą na siebie przez pryzmat stereotypów i nakręcają się we wzajemnej nienawiści, która w końcu doprowadzi do nieoczekiwanych zdarzeń.

Sztuka autora "Wydmuszki", której premiera odbyła się w 2011 roku.

Występują:
Anna - Hanna Chojnacka-Gościniak
Paweł - Mariusz Pogonowski
Małgorzata - Sylwia Krawiec
Wojtek - Szymon Cempura/Łukasz Mąka

Warsztat do spektaklu
Wywiad z Marcinem Szczygielskim

Spektakl bierze udział w 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Marcin Bogucki, Marta Bryś, Katarzyna Niedurny, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Anna Wakulik.

GALERIA ZDJĘĆ