16 września na teatralnym parkingu uczciliśmy pamięć Stanisława Jachowicza – jednego z największych polskich bajkopisarzy, który swoją pierwszą książkę wydał w Płocku.

Stanisław Jachowicz, to bajkopisarz, pedagog, działacz charytatywny i społecznik. Choć mieszkał i działał w Warszawie, w 1824 wydał w Płocku, w drukarni Karola Kuliga, swoją pierwszą książkę - zbiór 58 wierszowanych bajek i umoralniających opowiastek dla dzieci pod tytułem Bajki i powieści. W tym roku mija 160. rocznica śmierci Jachowicza.

Z okazji Święta ulicy Jachowicza nasi aktorzy przeczytali najpiękniejsze bajki pisarza. Hanna Chojnacka-Gościniak, Julia Chętkowska, Piotr Bała, Szymon Cempura i Szymon Kołodziejczyk recytowali takie wiersze jak „Pan kotek był chory”, czy „Rybak i rybka”.

Następnie na scenę weszły tancerki ze Studia tańca „Fame” i dały pokaz swoich niesamowitych umiejętności tanecznych. Po nich scenę przejęły „Dzieci Płocka”, dzięki którym parking przed Teatrem zamienił się mnóstwem kolorów.

Wystąpili ponadto: Studio Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Spółdzielczego Domu Kultury PSML-W w Płocku, Zespół TERAZ MY z Gminnego Ośrodka Kultury z Iłowa, Uczniowie Gimnazjum nr 6 z programem „W świecie rad Pana Jachowicza”, Zespół śpiewaczy „Iłowiacy” oraz wokalistka Mirosława Brzozowska. Imprezę poprowadził nasz aktor – Piotr Bała.

Na widzów czekały stoiska Spółdzielczego Domu Kultury i Książnicy Płockiej.

Dwa lata temu świętowaliśmy 240. rocznicę urodzin Rajmunda Rembielińskiego, twórcy płockiego Teatru w 1812 roku. W przyszłym roku planujemy święto kolejnej płockiej ulicy.

fot. Waldemar Lawendowski, Leszek Skierski

GALERIA ZDJĘĆ