Premiera: 21 października, godz. 19.00
22 października, godz. 19.00

Doktor Stockmann, lekarz w uzdrowisku odkrywa, że wody lecznicze, z których słynie miasteczko, są skażone. Aby uchronić pacjentów uzdrowiska postanawia natychmiast ogłosić swoje odkrycie. Okazuje się jednak, że mieszkańcy miasteczka i miejscowe władze zrobią wszystko, aby mu to uniemożliwić.

W często emitowanej telewizyjnej reklamie okien pada znamienne stwierdzenie, że „życie, to sztuka wyboru”. Trudno odmówić racji temu spostrzeżeniu.  W sytuacji wyboru postawiony zostaje bohater dramatu Henrika Ibsena „Wróg ludu” - doktor Tomas Stockmann. Pomysłodawca i naczelny lekarz nowo wybudowanego sanatorium, gorący patriota lokalny, odkrywa że woda zasilająca sanatorium jest wysoce szkodliwa dla zdrowia kuracjuszy. Sprawa wydaje się być oczywista. Trzeba przebudować cały rurociąg. 

Doktor Stockmann rusza do boju. I wtedy sprawa oczywista, już taka oczywista nie jest. Bo oto szlachetny, acz nieco fanatyczny idealista dostaje się w tryby mechanizmu walki politycznej, w sam środek niezmiennego w świecie starcia dwóch sił: tych, którzy mają władzę i tych, którzy chcą ją zdobyć. I jedni i drudzy wypisują na sztandarach hasła: „naród”, „społeczeństwo”, „lud”, w gruncie rzeczy chodzi im jednak o interesy własne i swoich stronników.

Ten mechanizm w pewnym momencie postawi doktora Stockmanna przed dylematem: walczyć do końca, czy się podporządkować i wyciągnąć własne korzyści?

Wydaje się, że my również stoimy wobec większych dylematów, niż wybór okien.

                                                                                                           Andrzej Walden

Więcej o spektaklu