Pochodzi z Gniezna.
W 1977 rozpoczął pracę jako adept sztuki teatralnej w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze pod dyrekcją Aliny Obidniak.
Zadebiutował rolą Gladiatora 18 listopada 1977 roku w spektaklu reżyserowanym przez Henryka Tomaszewskiego "Androkles i lew" G.B. Shawa. 19 listopada 1999 zagrał w tym samym tytule Sekutora w reżyserii Erwina Axera w Teatrze Nowym w Poznaniu.
W czasie pracy w teatrze jeleniogórskim do 1980 roku zagrał we wszystkich przedstawieniach wyreżyserowanych przez Krysiana Lupę: "Nadobnisie i koczkodany", "Matka" Stanisława Przybyszewskiego, "Przeźroczysty pokój" i "Kolacja”, te dwa ostatnie były autorskimi przedstawieniami Lupy.
Kolejnym ważnym doświadczeniem w nauce zawodu było zmierzenie się z rolą Cypriana w "Iwonie, księżniczce Burgunda" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.
W 1980 roku rozpoczął studia na wydziale aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Dyplom aktorski zaliczył dwoma rolami; Ojca w „Ślubie” W. Gombrowicza w reż. Andrzeja Makowieckiego oraz Ojca Ducha i Fortynbrasa w „Hamlecie” w reżyserii Kazimierza Brauna.
Po szkole teatralnej debiutował rolą Jaśka w „Weselu” St. Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Wróblewskiego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W roku 2000 w tym samym tytule zagrał Czepca w Teatrze Polskim w Szczecinie, spektaklu wyreżyserowanym przez Janusza Józefowicza.
Przed wyjazdem na emigrację w 1987 roku związany był z Teatrem Dramatycznym w Gdyni. W latach 1988-97 przebywał w Australii, gdzie współpracował twórczo z Markiem Perepeczko, był redaktorem programowym polskich audycji wielokulturowego radia 3ZZZ w Melbourne.
Po powrocie do Polski związał się na krótki czas ponownie z Teatrem w Olsztynie, gdzie zagrał min. Hamma w „Końcówce” S. Becketta.
Ważnym miejscem kolejnej pracy od 2000 roku był Teatr Polski w Szczecinie, gdzie wśród wielu ról zagrał Mistrza w „Mistrzu i Małgorzacie” w reżyserii Adama Opatowicza, wspomnianym wcześniej „Weselu”, „Oknie na parlament”, „Transatlantyku” i „Kordianie”.
Grał również gościnnie w Teatrze Nowym w Poznaniu i we Wrocławiu w Teatrze Komedia.
Od 2004 przez trzy sezony pracował w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, z którego aktor wspomina postać Biskupa w „Testamencie psa” A. Suassuny w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej.
Od 2008 roku związał się z Teatrem Dramatycznym, w którym płocka publiczność mogła go zobaczyć w rolach: Swietłowidowa w „Łabędzim śpiewie” i Czubukowa w „Oświadczynach” w tryptyku „Romans z Czechowem” w reżyserii Mariusza Pilawskiego, Radosta w „Ślubach panieńskich” Fredry w reżyserii Tomasza Grochoczyńskiego, Poloniusza w „Hamlecie” w reżyserii Marka Mokrowieckiego, Petera Stockmanna we „Wrogu ludu” H. Ibsena w reżyserii Andrzeja Waldena, P.O.D. Storczyka w „Trzech Mężczyznach w różnym wieku ” Sz. Bogacza w reżyserii Julii Mark, Dziadka w „Być jak Kazimierz Deyna” R. Paczochy w reżyserii Michała Kotańskiego, Dyrektora Teatru Małe Zwierciadło w „Dwóch teatrach” J. Szaniawskiego w reżyserii Marka Mokrowieckiego, Doktora/Kaprilla w „Histori ziemi. Epoka chaotycka” St. Lema w reżyserii Jana Tomaszewicza, „Bambini di Praga” Hrabala reżyseria M. Mokrowiecki (Krause, Lakiernik), Poeta w „Papierowym kochanku” Szaniawskiego.
Szerszej publiczności zanany jest z seriali „Plebania”, „M jak miłość”, „Ojciec Mateusz”, „Czas honoru”, „Sprawiedliwi”, „Na dobre i na złe”
Zagrał w filmie „Marka Kondrata „Prawo ojca” rolę inspektora Hoffmana, w Teatrze Telewizji rolę mecenasa Buszkowskiego w „Śmierci rotmistrza Pileckiego” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego, w „Złodzieju w sutannie” w reżyserii Pawła Woldana, czy „O prawo Głosu”.
W 2014 roku napisano na portalu interia.pl :
„W roli głównej w klipie "Suma ran" zagrał znany m.in. z filmu "Prawo ojca" Krzysztof Bień (widzowie kojarzą go przede wszystkim z seriali "M jak miłość", "Pierwsza miłość", "Samo życie", "Plebania"), a wprawne oko widza znajdzie w klipie miejsca znane z filmu "Drogówka". Autorem scenariusza i reżyserem klipu jest Krzysiek Grudziński (basista Power of Trinity), za zdjęcia odpowiada Kajetan Plis.”
W 2023 roku został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.
Fotografie: Waldemar Lawendowski