28 października o godz. 18.00 Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru zaprasza na spektakl lalkowy dla dorosłych MOLIER w ramach WIECZORÓW MOLIEROWSKICH 2019. Darmowe wejściówki można odebrać w kasie Teatru i Okręgowej Izbie Lekarskiej w Płocku. Liczba miejsc ograniczona. Jedna osoba może otrzymać 2 wejściówki. Spektakl sfinansowany ze środków budżetu Miasta Płocka.

Neville Tranter, Adrian van Dijk
MOLIER
Reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne, lalki – Neville Tranter (Holandia)
Muzyka do piosenki Ludwika XIV – Michał Łaszewicz
Asystent reżysera - Agnieszka Błaszczak (PWST)
 
O spektaklu
Paryż, 17 lutego 1673, Jean-Baptiste Poquelin (znany także jako Molier) gra główną rolę w „Chorym z urojenia”. Podczas spektaklu dostaje ataku duszącego kaszlu, co czyni jego występ bardziej przekonującym. Parę godzin później umiera w domu.

Ta anegdota zainspirowała Neville’a Trantera do zrobienia spektaklu o jednym z najwybitniejszych francuskich aktorów i dramatopisarzy. Spektaklu o człowieku rozdartym między wiernością ideałom i dopasowaniem do ciężkich realiów życia. Molier chciał całkowicie poświęcić się sztuce, ale zbyt wiele czynników mu w tym przeszkadzało: brak pieniędzy, marni aktorzy, rozkapryszona żona, wątłe zdrowie i wpływowi ludzie, z którymi zadarł.

Wada wymowy przekreśliła marzenia Moliera o wielkich i poważnych rolach. Do końca życia skazany na czapkę błazna, jak nikt potrafił  ubrać tragizm ludzkiej egzystencji w komiczny kostium. Historia, którą, przy pomocy lalek, opowiada Neville Tranter jest opowieścią o zmaganiach wielkiego pisarza i starego człowieka, ze słabościami, pokusami i wspomnieniami. Postaci, towarzyszące mu w ostatnich dniach życia tkwią zawieszone między realizmem, a imaginacją - ni to najbliżsi mu ludzie, ni figury z jego napisanych i nienapisanych dzieł. Groteskowe lalki o ludzkich rozmiarach dodatkowo podkreślają aspekt tego swoistego rozdarcia między tym, co tu i teraz, a tym, co wielkie i nieskończone. Spektakl, utrzymany w konwencji komedii dell'arte, także wpisuje się w taki dualizm - bawi i wzrusza jednocześnie.

Neville Tranter - aktor, lalkarz, reżyser, Australijczyk od 1978 roku mieszkający w Holandii, założyciel, lider i jedyny stały członek autorskiego The Stuffed Puppet Theatre. Pracuje z naturalnej wielkości lalkami muppetowymi, które nazywa najlepszymi aktorami. W swoich spektaklach jest jedynym człowiekiem na scenie. Stworzył własny rozpoznawalny styl, za który był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach w Niemczech, Włoszech, Czechach czy Chorwacji. Znany na całym świecie jako jedna z ikon współczesnego lalkarstwa.
 
Obsada:
Artur Romański
Marcin Ryl-Krystianowski
Mariola Ryl-Krystianowska
Sylwia Koronczewska-Cyris
Igor Fijałkowski
Dominika Byrska / Marcin Chomicki