Spotkanie z domu Jerzego Szaniawskiego

W minioną niedzielę rozpoczęła się w Zegrzynku (gmina Serock) druga edycja Festiwalu Szaniawskiego, którego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie. W programie odbyło się m.in. czytanie tekstów pisarza w wykonaniu Artura Żmijewskiego i Walentyny Janiszewskiej oraz animacje teatralne z towarzyszeniem muzyki, które przygotowali aktorzy teatrów amatorskich MOK Legionowo.

Na festiwalu nie mogło zabraknąć i nas, przedstawicieli płockiego Teatru, który od 1980 roku nosi imię Jerzego Szaniawskiego – wielkiego Mazowszanina, jednego z największych polskich dramaturgów i literatów XX wieku. Jego utwory – „pomimo swych niewątpliwych wartości estetycznych i etycznych, praktycznie nie funkcjonują w obiegu kultury, przemykając się czasami nieśmiało na jej obrzeżach” – podkreślali organizatorzy festiwalu.

Chcąc zmienić obecny stan rzeczy, głównie nastawienie do utworów mistrza, od 2018 roku pasjonaci jego twórczości organizują Festiwal Szaniawskiego: „Czujemy się do tego powołani. Przede wszystkim dlatego, że nieopodal Legionowa, w Zegrzynku nad Narwią, znajdują się ruiny dworku rodziny Szaniawskich, gdzie artysta spędził większość swojego życia”. Ocalało niewiele – słynne schody prowadzące do posesji i fragmenty zaplecza dworku. Pozostałe elementy posiadłości trzeba odbudować. Wierzymy, że cytowane przez organizatorów słowa nadziei rzymian – "genius loci" (duch opiekuńczy miejsca), przypieczętują los planowanego projektu.

Leszek Skierski